78 k e r, Organ des Verbandes Schweizerischer Vermessungstec'hnikcr van mei 1958. G Gegeven zijn de punten A en B en de richtingen van twee rechten door deze punten; gevraagd wordt de punten C, D, E, F en G te be palen met behulp van slechts meetband en jalons. Na bepaling van het snijpunt S worden de zijden van A ASB gemeten. De som van deze zijden is ook de som der raaklijnen van de aangeschreven cirkel, zodat de punten C en G kunnen worden uitge zet. Nu is BC BE en GA EA, waarmede punt E wordt gevon den. De koorden CE en EG worden gemeten en gehalveerd resp. in de punten H en Meten we HB, dan kan de tegenpijl worden be rekend uit: DB (Deze berekening kunnen we vermii- BCCH den, door punt D te bepalen als punt F in het voorgaande vraagstuk.) Op dezelfde wijze bepalen we het punt F, waarmede aan de opgave is voldaan. Op de vragen, die bij lezing van het vorenstaande opkomen, zal de lezer het antwoord niet schuldig behoeven te blijven. Evenmin op de navolgende dubbele vraag: Welke eigenschap heeft de basis van een driehoek, a. waarvan de tophoek en de omtrek gegeven zijn? b. waarvan behalve de tophoek, het verschil gegeven is van de som der opstaande zijden en de basis? M.R. Heinrich Merkel, Grundzüge der Kartenprojektionslehre. Teil I, Die theoretischen Grundlagen (1956). DM 10. Teil II, Abbildungsverfahren (1958). DM 16. Reihe A: Höhere Geodasie, Heft 17/1, II der Deutschen geodatischen Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften. Met deze beide deeltjes heeft Prof. Merkel uit Karlsruhe een be knopte, moderne behandeling gegeven van de leer der kaartprojecties. Het eerste deel bevat de theoretische grondslagen van de afbeelding van de bol en de omwentelingsellipsoïde op het platte vlak. Voor het volgen van de afleidingen is een elementaire kennis van de differentiaalmeetkunde onontbeerlijk. Waar dit mogelijk was of voordelen bood, is hierbij ook de vectorrekening te hulp geroepen. De betoogtrant is helder. In een „Anhang" van het tweede deel

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 34