in Luxemburg. In deze serie verschenen reeds studies van 14 landen. Vijf andere zullen nog volgen. Enkele bijzonderheden omtrent het land gaan aan de speciale studie vooraf. De oppervlakte is slechts 2600 km2, het inwonertal (1956) 511000. In 1815 werd het als persoonlijk bezit toegekend aan de Nederlandse koning. Na de Belgische opstand van 1850 werd Luxemburg verdeeld: het westelijk deel werd een Belgische provincie, het oostelijke bleef onder de regering van koning Willem I. In 1841 gaf Willem II het land een constitutie. Na de dood van Willem ÏÏI werd Hertog Adolf van Nassau de eerste Groothertog van het nu onafhankelijke gebied. Sedert 1958 heeft men er de eerste Europa-universiteit. Afgezien van de later genoemde basis steunt hel kadaster nu vooral op de wet van 9 maart 1850 en verschillende reorganisatiewetten, en -besluiten. Luxemburg kent alleen landmeters-ambtenaren (Staat, Gemeenten en Mijnen). Het aantal kadaster-ambtenaren is beperkt tot 24 land meters, 6 adj.-landmeters (die na 2 jaar stage en examen tot landmeter kunnen worden benoemd) en enkele bureauchefs, commiezen en com- mis-techniciens. Deze ambtenaren mogen niet voor eigen rekening werk voor parti culieren of gemeenten verrichten. De tarieven voor dergelijke werkzaamheden ten profijte van parti culieren zijn zeer laag: 60 fr. per uur buitendienst, 500 fr. per dag, vermeerderd met het loon der meetarbeiders (125 fr. per V2 dag), 60 fr. per uur kantoordienst. De studie omvat een uitvoerig overzicht van het landmetersexamen. De meest gebruikte instrumenten zijn de theodoliet Wild T 5 en T 2 voor de triangulering, Wild T 2 en T 1, Kern DKM/2 voor de poly- gonering; daarnaast echter zijn verschillende Duitse theodolieten aan wezig, zoals die van Fennel, Breithaupt, Hammer-Fennel, Tesdorf- Stuttgart en Eitel. De ,,équerres d'arpenteur' worden nog slechts zel den gebruikt. Voor de vervaardiging van de plans zijn er de orthogonale en polaire coördinatografen van Haag-Streit, Berne en Coradi en de aluminiumplaat voor het ruitennet. Alleen de staatslandmeters kunnen officieel grensbepalingen verrich ten. Afpaling van eigendommen is verplicht ingeval van hermeting. Ruilverkavelingen worden opgezouten lot na de inwerkingtreding van de nieuwe wet op de R. (De bestaande wet van 1885 laat alleen ruil verkaveling toe ,,a I'occasion d'autres travaux", drainering en irrigatie, aanleg van Iandbouwwegen e.d.). De gemeentegrenzen zijn voor het grootste deel vastgesteld tussen 1820 en 1850. Verscheidene perceelgrenzen, welke zijn gereviseerd, werden wel in rode inkt op de plans getekend, maar niet gerealiseerd op het terrein. Gelukkig voorziet het besluit van 26 september 1945 in de mogelijkheid van een algehele hermeting. Het materiaal voor de afpaling verschaft het kadaster, de werkzaamheden aan die 80

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 36