c. a. c. b; 81 afpaling verbonden worden betaald door de gemeenten voor Va en door de eigenaren voor Het eerste kadaster stond bekend als ,,het kadaster van Marie- ThérèseHet doel was uitsluitend fiscaal, steunde echter niet op een nauwkeurige meting. In 1771 was dit gereed. De basiswet voor de eerste kadasters is wel de wet van 4, 2128 augustus 1791, van welk art. 22 woordelijk luidt: Les directoires de département, sur I'avis de ceux de district, pourront ordonner Ia Ievée du plan du territoire et I evaluation du revenu d'une communauté, Iorsque cette demande aura été faite par Ie conseil général de Ia commune, meme avant qu'il soit formé aucune demande en reduction. Na een uitvoerige geschiedkundige beschrijving van de ontwikke ling volgt een uittreksel uit de rede van de heer Eyschen, gehouden te Eindhoven in 1957, welke rede in extenso is gepubliceerd in het Tijd schrift voor Kadaster en Landmeetkunde, nr. 5/1958. Een overzicht van de wetgeving en een bespreking van de publi citeit van eigendomstitels en hypotheekakten beslaat 8 bladzijden druks. Een verschil met België is o.m., dat er alleen een vakvereniging van landmeters bestaat. Deze geeft geen tijdschrift uit. Het overige perso neel is in algemene bonden georganiseerd. De laatste 10 bladzijden bevatten uittreksels uit verschillende, op deze materie betrekking hebbende, wetten en besluiten. De samenstellers hebben ook in dit overzicht weer een bijdrage geleverd tot de kennis van het landmetersstatuut en van de kadaster- wetgeving in de verschillende landen. Exemplaren van het geschrift kunnen worden besteld bij de afd. „Buitenlandse betrekkingen'' van de Orde der Belgische landmeters, Sanderusstraat 12. Antwerpen. W. K. Praktische Driehoeksmeting van P. Wijdenes, zesde druk verzorgd door Ir. C. J. W. de Jong g.i. Uitgave P. Nloordhoff N.V., 1958, 155 blz., 107 fig., 15,5 x 25,5 cm. ingenaaid 5.50. In de negende jaargang van het Orgaan is op blz. 261 een bespre king opgenomen van de 5e druk. Bij vergelijking met de nu verschenen 6e druk zijn slechts een zeer klein aantal verschillen te constateren. Als leerboek voor hen die met geringe kennis van driehoeksmeting kunnen volstaan, is dit werkje aan te bevelen, ook al door het grote aantal zeer gevarieerde opgaven.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 37