beginselen van bet Romeinse recbt vormen de titels alleen de grond slag van de rechten. De openbaarmaking van de titels, in de gevallen door de wet bepaald, beslist niet in bet minst omtrent bun deugde lijkheid, maar is alleen voor de door de wet daaraan verbonden rechts gevolgen onmisbaar. De openbaarmaking zelf geeft slechts onder zekere reserve enig houvast of bewijs, daar het recht van de vervreem- der afhangt van dat van zijn voorganger, dus van de waarde der titels, die zijn overgeschreven. Het positieve stelsel daarentegen, wortelend in de Germaanse rechts beginselen, heeft tot hoofdstrekking de bescherming van de verkrijger te goeder trouw. Is de vervreemder ingeboekt en verwerft men van hem te goeder trouw, krachtens geldige titel en is men daarna zelf ingeboekt, dan is men onaantastbaar gerechtigd tegenover ieder ander. Uitwinning in de derde of verdere hand vindt hier dus niet plaats. Ter voorkoming, dat de ware eigenaar hierdoor rechten zou ver liezen, is hierbij het ambtenaarsonderzoek ingesteld, dat zich uitstrekt tot het nagaan van de juistheid van de titel. Het onderzoek moet der halve vooraf gaan aan de inschrijving. Er is geen lijdelijkheid bij de overboeking, maar de grondboekhouder verricht een diepgaand onder zoek naar de juistheid van de gegevens. De wet waarborgt het grondboek. Wat dit grondboek bevat wordt geacht juist te zijn. Tussen deze twee systemen in is het mogelijk andere stelsels te ontwerpen, die als het ware overgangsvormen zijn met een min of meer positieve werking. De bovengenoemde stelsels vinden beide toepassing en hebben hun voor- en tegenstanders. De voorstanders van het negatieve stelsel wensen een zo vrij mogelijk rechtsverkeer te handhaven, zijn tegen ingrijpende overheidsbemoeiing en van mening, dat het positieve stel sel geen volledige waarborg voor een juiste inschrijving van de wer kelijk rechthebbende is. De voorstanders van het positieve stelsel wijzen op de grotere zekerheid van de zakelijke rechten door de in schrijving, de opheffing van onzekere rechtstoestanden ontstaan in verband met de verjaring, met als gevolg een verhoging van het grond- krediet. Het pro en contra bij de stelsels wordt hoofdzakelijk beheerst door het meer of minder zwaar wegen van de goede of slechte eigen schappen van deze stelsels. Het moge waar zijn, dat in bepaalde landen het rechtsgevoel meer bevrediging vindt in een negatief stelsel, toch is naar mijn mening, bij een, geheel nieuwe opzet, een stelsel met een positieve strekking verre te prefereren. De vrees voor de ambtelijke inmenging mag momenteel zeker be streden worden, nu op allerlei gebied de ambtelijke inmenging veel grotere vormen heeft aangenomen. Het publiek zal dit dan ook gaarne aanvaarden, als het daardoor de zekerheid heeft, door de inschrijving een onaantastbaar zakelijk recht te verwerven. Het fiscale element is zo gering geworden, dat op de voorgrond moet staan de rechtszeker heid van de grondeigendom en van het grondkrediet. Hermeting. Een grondboek is een vorm van boekhouding van de zakelijke rech ten op de grond, die beoogt een zo groot mogelijke rechtszekerheid te 47

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 3