deel van de bevolking in geïndustrialiseerde plattelandsgemeenten (resp. 35% en 21 bij een rijksgemiddelde van 12%). Een vergelijking met de situaie op 31 mei 1947 leert, dat voor ge heel Nederland het aandeel van de in plattelandsgemeenten woon achtige bevolking is teruggelopen van 28 tot 25 terwijl het be volkingsaandeel woonachtig in geïndustrialiseerde plattelandsgemeen ten is toegenomen van 8 in 1947 tot 12% in 1956. Dat bij de opstelling van plannen op langer termijn ook het Ka daster met bovenstaand verschijnsel rekening zal houden lijdt aan geen twijfeh Vakpers In West—Duitsland In West-Duitsland is naar het schijnt meer dan in Nederland de behoefte aanwezig tot het publiceren van gedachten over- en uit komsten van grotere en kleinere studies der geodesie. De meestbekende en gelezen vakbladen op het gebied onzer werkzaamheid zijn: Zeitschrift f r Vermess ungswesen, het Orgaan van de Duitse vereniging voor landmeetkunde. De redactie wordt gevoerd door Prof. Dr. Ir. R. Finsterwalder (Arcisstr. 21 te München) en Prof. Dr. Ir. W. Grossmann (Nienburgerstr. 1 Hannover). Een maandblad dat merendeels zuiver wetenschappelijke artikelen bevat. 2. Algemeine Vermessungsnachrichten, een uitgave voor alle onderdelen van de landmeetkunde, de cartografie, rechtsverkeer onroerend goed, ruimtelijke ordening, grondverbetering e.d. Eloofdredakteur is Kurd Slawik, Hildegardstr. 5 te Berlin-Wilmers- dorf. 3. Ver messungs technische Rundschau. Deze uitgave is na de Tweede Wereldoorlog verschenen en heeft vooral haar lezers onder de praktijkbeoefenaren der landmeetkunde. Een deel der inhoud is als wiskundige oefenstof bestemd voor leerlingen. De boek- en tijd schriftoverzichten bestrijken een groot gebied en zijn een voortreffelijke wegwijzer naar elders in het duitse taalgebied verschenen studies op het terrein der landmeetkunde. Wetenschappelijk redacteur is Dr. Ing. Heinz Wittke, een bekend privaat docent te Goslar im Harz. De hoofdredactie voert de Regierungsvermessungsrat Paul Lemnitz uit Arnsburg. 4. Der Fluchtstab, het Orgaan van het Verband Deutscher Vermessungsingenieure. Het komt evenals tot nu toe ons TAK- Orgaan elke twee maanden van de pers en bevat een schat van lezens waardige artikelen op ons vakgebied. Hoofdredacteur is thans dhr Josef Heyink, Wmnburgstrasse 22 te Münster im Westfalen. Weten schappelijke leiding voert Dipl. Ing. A. Heckelmann uit Essen. Mee van de belangrijkste publicaties op geodetisch gebied worden uitgegeven door het Instituut voortoege paste geodesie te Frankfort aan de Main, en door de Duitse geodetische Kommissie der Beierse Academie voor Wetenschappen te München. Wij hopen binnenkort over de werkzaamheid van deze instituten wat meer te schrijven. 84

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 40