verschaffen aan de zakelijke rechthebbenden. Kern van het grondboek is het perceel. Een perceel is een begrensd gedeelte van het aardopper vlak dat zover reikt als het eigendomsrecht van de eigenaar strekt. Dit bepaalde gedeelte krijgt een nummer ter aanduiding en voor de administratieve verwerking. Een perceel is dan een gedeelte van het aardoppervlak, dat een grondboeknummer heeft. In de moderne syste men van de boekhouding komt de aanduiding van de objecten voor in de vorm van genummerde percelen, met als gevolg, dat een meet- dienst noodzakelijk is om de vorm en de inhoud vast te leggen van deze objecten. Een goede meetdienst is alleen verantwoord, indien men deze wil zien als meetdienst voor het grondboek en daarnaast als een dienst die: ie. De verzamelde gegevens voor het grondboek kan verstrekken aan anderen, zodat deze gegevens tevens kunnen dienen als onder grond voor de werkzaamheden van diverse andere diensten. 2e. De gegevens zelf kan gebruiken bij het uitvoeren van werk zaamheden voor andere openbare lichamen en particulieren. Hieronder vallen: het verstrekken van kaarten op verschillende schaal, het op het terrein uitzetten van uitbreidingsplannen, het maken van kaarten voor projecten van wegen en waterlopen, voor bodemonderzoek en toerisme, het reconstrueren van verloren gegane perceelsscheidingen, enz. enz. Hierbij zou dan de meetdienst gezien kunnen worden als een onder nemer, die goedkoop kan werken, omdat reeds veel gegevens door de metingen voor het grondboek in de archieven zijn vastgelegd. Het is zeer gewenst, dat deze ondernemersfunctie voor de meetdienst wordt ingevoerd, waardoor de dienst over inkomsten zal gaan beschikken, die omgekeerd weer kunnen leiden tot een betere inrichting. Ook wordt dubbel meten voorkomen. Bij de invoering van een grondboek in een bepaald land, zal men uitgaande van de gedachte, dat het betrouwbaarste middel om een stuk grond in ligging te omsohrijven, de afbeelding ervan op een plan is over moeten gaan tot-algehele opmeting of hermeting, tenzij van bepaalde gebieden de vroegere metingen een zo hoge waarde heb ben, dat men ze direct definitief voor het grondboek kan gebruiken. Immers de plans zullen als grondslag voor het grondboek dienen, en omgekeerd zal het grondboek verwijzen naar het betrokken, plan. In het algemeen zal hermeting wel noodzakelijk zijn. Hierbij moet men zich telkens bewust zijn waarvoor de metingen moeten dienen. Van het begin af kunnen we twee wegen volgen: le. Een trapsgewijze ontwikkeling, waarbij de meetdiensten naast de meting van de objecten zoveel mogelijk gegevens verzamelen om trent de zakelijke rechthebbenden, maar waarbij toch in eerste instan tie het opmeten van de gemeente, het verzamelen van de meetgegevens van de objecten en de verwerking hiervan, als een afgesloten geheel kan worden beschouwd, terwijl later de grondboekhouder bij de in boeking van de percelen is belast met de definitieve inboeking van de zakelijke rechthebbenden, na een deugdelijk onderzoek. 2e. Een methode, die overeenkomst vertoont met de werkwijze zoals deze toepassing vindt bij de ruilverkaveling, nl. door het inschakelen 48

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 4