49 van een rechtercommissaris, die de lijst van zakelijke rechthebbenden opstelt, welke door de rechtbank wordt afgesloten. Deze lijst zou dan juridische betekenis hebben, n.l. positieve werking. Wil men komen tot een positief stelsel, dan moet bij de opzet ge waakt worden, dat geen rechten verloren gaan. Bij het tweede systeem is iemand, die wel rechthebbende is van een bepaald object, maar niet voorkomt op de afgesloten lijst, zijn rechten kwijt In zijn plaats treedt de op de lijst vermelde rechthebbende van het betrokken object. De titelzuivering treedt dan eigenlijk reeds op bij het verbindend worden van de lijst van rechthebbenden. De inboeking in het nieuwe grondboek, welke handeling aan de rechthebbende rechtszekerheid zal geven, is van zo groot belang, dat het opsporen van de juiste rechtstoestand met de meeste zorg moeit geschieden. Hoewel in het negatieve stelsel iemand moet waken over zijn eigendom, omdat anders door verjaring zijn rechten kunnen ver loren gaan, en min of meer bij het opstellen van een lijst,van recht hebbenden ook de gedachte zou kunnen gelden, dat de zakelijke recht hebbenden voldoende waakzaamheid moeten tonen, moet toch de mogelijkheid blijven bestaan om na invoering van het grondboek pro cessen te kunnen voeren en wel door diegenen die menen een beter recht te bezitten, op een object, om aldus te komen tot verbetering. De eerste methode is dan ook te prefereren. Het behandelen van de technische uitvoering van de hermeting evenals de technische opzet van de meetdienst valt buiten het bestek van dit artikel. Het resultaat van de meting moet zijn: le. Wat betreft de objecten: een uitvoerige, uniforme en zeer deug delijk e afpaling, zonodig met ondergrondse verzekering en een opmeting in een systeem van Rijksdriehoeksmeting, die zo moeten worden uit gevoerd, dat men van een volledige vastlegging van de grenzen van de percelen kan spreken. 2e. Een kaartering van de meetgegevens op deugdelijke plans, waar door de grafische voorstelling van de objecten haar waarde blijft behouden. Opzet grondboek De opzet van het grondboek berust op het principe dat: a. Een nieuw zakelijk recht op een perceel alleen door de inschrij ving in het grondboek kan ontstaan. Dit principe is niet altijd te handhaven, b.v. niet bij erfopvolging of boedelmenging, enz. Een behandeling van deze uitzonderingen volgt later. b. Alles wat in het grondboek is opgenomen als waar moet gelden, in ieder geval voor hem, die te goeder trouw, krachtens geldige titel zich op de inschrijvingen verlaat en waar ieder die er belang bij heeft inzage kan nemen van het grondboek, kan niemand zich beroepen op het feit een inschrijving niet te hebben gekend. Kern van het grondboek is het perceel. Het belangrijkste deel is het „hoofdboek". Dit is een register of een kaartsysteem van de percelen, dat zo is ingericht, dat elk perceel zijn eigen blad krijgt met zijn eigen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 5