nummer. Een blad uit bet hoofdboek moeten we ons verdeeld denken in diverse kolommen. De belangrijkste zijn een kolom voor: 1. De aanduiding van bet perceel, met verwijzing vanwaar bet is gekomen, of waarbeen bet is gegaan. 2. De omschrijving van bet perceel. 5. De zakelijke rechthebbenden. 4. De aantekeningen betreffende persoonlijke rechten enz. 5. De erfdienstbaarheden als last of als recht. 6. De hypotheken waarmee het perceel is bezwaard. 7. De schattingen voor de grondbelasting, enz. 8. Opmerkingen. Bij het hoofdboek behoort het dagregister, waarin de aanmeldingen voor in- of overboekingen in het hoofdboek in chronologische volgorde worden ingeschreven, met aantekening van de tijd van de aanmelding. Naast deze hoofdregisters moeten de bewijsstukken, de akten waarop een inschrijving of verandering in het grondboek berust, worden be waard en op overzichtelijke wijze geordend. De overige registers hebben alleen betekenis als hulpregister. Ze vergemakkelijken de boekhouding en completeren het geheel. Ze be staan uit: a. De naamlijst, een register of kaartsysteem bevattende de namen van de zakelijke rechthebbenden, met vermelding van de op hun naam voorkomende percelen. b. Een register van schuldeisers. Dit register of kaartsysteem bevat de namen en adressen van de hypothecaire crediteuren. c. Een register van beslagen. Dit register is bestemd voor de nadere omschrijving van de in de kolom aantekeningen van het hoofdboek voorkomende beslagen. d. Een register van verbeteringen. Hierin worden de correcties, die in de boekhouding zijn aangebracht, vermeld. e. Een correspondentieregister. Aangezien het hoofdboek in eerste instantie gebaseerd is op en ver wijst naar het perceelnummer, behoren de plans ook tot de nood zakelijke elementen van het grondboek. Evenals de hermeting valt de eerste inrichting van een grondboek buiten het bestek van dit artikel. Het is wel duidelijk, dat hieraan enorme werkzaamheden zijn verbonden. Indeling grondboek In het hoofdboek geschiedt de aanduiding van het perceel door mid del van het plan- en perceelnummer, onder verwijzing naar de Ietter en het nummer van de ruit van het plan. De omschrijving van het perceel geeft eerst de vastgestelde grootte en verder de soort van eigendom. De kolom zakelijke rechten bevat de namen van de rechthebbenden met een z.g. persoonlijk registratienummer, b.v. ASN 500427006. Is ASN de gemeente Assen, dan betekent dit nummer: gemeente Assen, geboren 50 april 1927, daggetal van afgifte 6. Hierbij is aangenomen, dat per dag niet meer dan 999 geboorteaangiften per gemeente voor- 52

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 8