komen. Een zodanig registratienummer wordt bij de geboorteaangifte door de burgelijke stand afgegeven en kan vele diensten bewijzen. Ook kan men alle burgers nog een dergelijk nummer verschaffen. Hiermede is bereikt, dat nooit persoonsverwisseling optreedt bij gelijkluidende namen. Verder komt in deze kolom voor de datum van inschrijving, de vorm van verkrijging en een verwijzing naar de akte. De kolom aantekeningen is in hoofdzaak bestemd voor vermelding van persoonlijke rechten. Hierin kunnen b.v. voorkomen huur en pacht- recht, koop en terugkooprecht. De inschrijving van deze persoonlijke rechten moet in zoverre zakelijke werking hebben, dat latere verkrijgers van het perceel gebonden zijn om zich hieraan te houden. Ook komt in deze kolom een aantekening, indien de eigenaar niet de bevoegdheid heeft om vrij over het perceel te beschikken, b.v. bij beslaglegging. Ver der kunnen hier voorlopige inschrijvingen worden aangetekend ter verzekering van zakelijke rechten, waarvan het ontstaan in voorberei ding is, maar die nog niet definitief zijn verkregen. De kolom erfdienstbaarheden bevat onder meer de rechten van over weg, onderhoudsplichten, enz. Bij het heersende erf kan men dit aan geven met een R(echt), bij het dienende erf met een L(ast). Ook hier komt de datum van inschrijving voor en een verwijzing naar de be treffende akte. Bij de kolom hypotheken vindt men eerst een letteraanduiding en dan de soort. De letteraanduiding dient om alle inschrijvingen die op één hypotheek betrekking hebben gemakkelijk te kunnen overzien, door deze inschrijvingen dezelfde Ietter te geven. Naast de eigenlijke hypotheken komt in Zwitserland nog de vorm van de schuldbrief voor, een soort van hypotheek, waarbij de eigenaar een schuldbrief laat uitschrijven op een perceel en deze brief dan als onderpand kan gebruiken ter verkrijging van gelden. Heeft hij de schuldbrief in eigen hand, dan is zijn perceel eigenlijk schuldvrij. De schuldbrief is een soort van hypotheek aan toonder, vermeldende het verbonden goed, kan zijn een eerste of tweede schuldbrief op het perceel en geeft een bepaalde hoofdsom en rentepercentage aan. De schuldbrief is in Zwitserland voor het eenvoudig verkrijgen van geld op onderpand populair en voorziet in een grote behoefte. Ook in Nederland zou een dergelijk systeem van belang zijn, met name voor het verstrekken van landbouwkredieten door boerenleenbanken, waarbij het verbonden goed het onderpand vormt voor de aangegane verbinte nis en men niet moet zorgen voor borgen. Levert de eigenaar een schuldbrief bij de grondboekhouder in, dan kan deze de inschrijving in het grondboek doorhalen. In de kolom hypotheken moeten verder voorkomen de namen van de schuldeisers, het bedrag van de hypotheken, het rentetype, de rang orde, de datum van inschrijving, een verwijzing naar de akte en een kolom opmerkingen, waar b.v. de aflossingen worden vermeld of bij zondere bepalingen. Teneinde het perceel als vorm van uitgang in het grondboek zo volledig mogelijk te kunnen handhaven kan een hypotheek, of schuld brief in het ontworpen systeem slechts gevestigd zijn op één bepaald perceel. Dit is niet vol te houden bij splitsing voor overdracht. In dit 53

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 9