98 steeg met 60 a 70%, terwijl de produktiekosten 10 procent hoger waren. Deze uitkomsten maken ruilverkaveling rendabel. De Duitse cijfers zijn evenwel niet zonder meer met Nederlandse te vergelijken. In West-Duitsland is ruilverkaveling sedert 1821 toegepast, en thans worden vele gebieden voor de tweede maal behandeld. Wegen en waterlopen blijven hierbij op hun plaats en alleen de percelen wor den samengevoegd. Het werk aan deze ,,Zweitumlegungen" is ge ring, en bestaat voornamelijk uit intellectuele arbeid. Tegenover lage kosten staan hier gunstige resultaten. Daar grondwerkzaamheden zeer kostbaar zijn, zal de verhouding van baten en kosten in Neder land belangrijk ongunstiger zijn. Bij technische ingrepen op de bo dem begint zeer snel de wet van de afnemende meeropbrengsten te werken, zodat het zeer de vraag is of onze moderne vorm van ruilverkaveling nog wel rendabel is. Dit blijkt uit de volgende argu menten die resp. fiscaal, sociaal en economisch zijn. 1Het Besluit op de Inkomstenbelasting (art. 6, 2e lid) bepaalt: Waardeverandering van onroerende goederen welke tot het land bouwbedrijf van de belastingplichtige behoren, heeft geen invloed op de winst, behalve voor zover de verandering in de uitoefening van het bedrijf is ontstaan." Een ministeriële resolutie betreffende de be lastbaarheid van de waardevermeerderingen vult dit als volgt aan: Jn het algemeen mag worden aangenomen dat de werkelijke waar destijging tengevolge van de ruilverkaveling het te betalen aandeel in de kosten niet overtreft, zodat bij een latere realisatie eventueel tot uitdrukking komende winst, niet dient te worden aangemerkt als te zijn voortgevloeid uit de ruilverkaveling en derhalve niet op deze grond dient te worden belast." De fiscus acht de waardestijging ten gevolge van ruilverkaveling dus gelijk aan de te betalen rente. Deze rente vergoedt slechts een fractie (20 a 30 van de werkelijk ge maakte kosten. De resterende 70 a 80 die niet tot uiting komt in een waardevermeerdering moet dus onmiddellijk worden afgeschre ven, met andere woorden, het staatsaandeel in alle verkavelde ge bieden, dat nu reeds in de miljarden loopt, staat voor minder dan één gulden op de balans. 2. Het sociale argument. De ervaring leert, dat ruilverkavelingen kunnen worden afgestemd (bijv. de 6000 ha van polder Arkemheen in 1958). Dit is onverklaarbaar, indien de landverbetering werkelijk profijtelijk is. Men kan dit vergelijken met het verbouwen van huizen. Wa nneer men aan huiseigenaren aan zou bieden hun pand te ver beteren met 70 staatssubsidie, dan zullen vele eigenaren toehap pen, althans wanneer zij de resterende 30 kunnen betalen of hier voor hypotheek kunnen krijgen en de verbouwing hun rendabel voor komt. De objectieve rentabiliteitsberekening vraagt dus een persoon lijk'wikken en wegen van de belanghebbenden. Deze subjectieve rentabiliteitsberekening komt bij ruilverkaveling tot uiting in de stem ming. Hierbij moet worden aangemerkt dat de boerenstand, voor zover zij verpauperd is, geen extra kosten meer kan en wil dragen. In sommige tot stand gekomen ruilverkavelingen komen landbouw-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 10