105 Ruilverkaveling zal hier in het algemeen geen opbrengstverhoging, wel kostenverlaging teweeg brengen. Verder moet dus aan grasland gebieden prioriteit worden gegeven. Er zijn aanwijzingen dat bij normale ruilverkavelingstechniek on geveer de helft van de netto-baten kunnen worden toegeschreven aan verbetering van de bereikbaarheid (Meerjarenplan). Een econo mischer bodemexploitatie is dus ook mogelijk zonder ruilverkaveling. .Verharding van een modderweg heeft ongeveer het effect van ver mindering van de perceelsafstand tot de helft. De enige, voorwaarde is, dat het tracé goed is. Mechanisatie van de vervoermiddelen is een tweede mogelijkheid om afstanden te verkorten, maar een belemme ring is hier weer het kleinbedrijf. Per duizend ha zijn in ons land meer tractoren in gebruik dan in de Verenigde Staten. Deze getallen bedriegen evenwel, wanneer men niet het volgende in aanmerking neemt. Terwijl in Amerika vrijwel alle werk gemechaniseerd is, wordt in Nederland alleen op het grotere bedrijf machinaal gewerkt. De particuliere eigendom waarop onze economie rust, heeft tot gevolg dat de machinaal bewerkte percelen als een mozaïek door het land schap liggen, en ondanks het grote aantal tractoren per oppervlakte eenheid worden op het kleine bedrijf nog steeds paarden gebruikt of handwerk beoefend. Het kleinbedrijf is ook een handicap bij het aanleggen van wegen. De kosten van landbouwwegen bedragen ƒ1500.— per ha cultuur land, maar deze kunnen beduidend worden teruggebracht indien de blokken groter zijn. Nu is er een logische samenhang tussen afme tingen van de kavels en dichtheid van het wegennet. Het Nederlandse landbouwwegennet heeft een lengte van 26 m/ha. Wanneer men het kolonisatiepatroon van de N.O.P. (10 m weg per ha) als model voor ruilverkavelingsgebieden voor ogen stelt, dan valt het tegen dat bijv. in de herverkaveling Walcheren nog 25 m weg per ha nodig was. In zandgebieden met veel kleinbedrijf wordt wel tot 40 meter per ha aangelegd (ten dele onverhard). Met ruilverkaveling van gebieden met merendeel bedrijven beneden 15 ha is dan ook geen eer te be halen. Het verdient aanbeveling ook nu reeds bij de uitvoering min der wegen per ha aan te leggen. De kavels worden dan weliswaar smaller, maar in de toekomst is samenvoeging te verwachten. Bij wegaanlegkosten ƒ1000,— per ha en grondverbetering a 2000,— is het rendement van het eerstgenoemde groter dan van het laatste. ,,Zusammenlegung" na aanleg van een nieuw wegenplan is dus rendabeler dan integrale ruilverkaveling. De goedkoopste op lossing is evenwel administratieve ruilverkaveling. Administratieve ruilverkaveling Tot nu toe is in ons land weinig aandacht besteed aan administra tieve ruilverkaveling, vermoedelijk omdat niet het kadaster, maar de C.C.C. krachtens de ruilverkavelingswet belast is met de algehele leiding van ruilverkavelingszaken. Wel wordt in het Meerjarenplan aandacht gewijd aan administratieve ruilverkaveling, ruilverkaveling

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 17