106 bij overeenkomst en grondruil. Maar tot nu toe bleken volledige administratieve ruilverkavelingen slechts klein te kunnen zijn, en de ruilverkavelingen die administratief zijn opgezet, zijn nagenoeg steeds omgezet in normale ruilverkavelingen. Toch kunnen de baten van administratieve ruilverkaveling niet hoog genoeg aangeslagen worden. De gedachte gaat uit naar een proce dure van ongeveer een half jaar, met zeer geringe kosten per ha. Op deze wijze zal het mogelijk zijn een groter aantal gebieden in uitvoering te nemen, zodat het Meerjarenplan tijdig kan worden af gewikkeld. Deze gebieden moeten de grootte hebben van een nor maal blok (de hele Hoekse Waard bijv.), anders is de afstandsver korting te gering en de contractie van de grond niet optimaal. De mogelijkheid geldt voor gebieden waar de afwatering en het wegen plan al goed is, met name voor de kleigronden. Door de samenvoe ging van percelen kunnen een aantal slechte wegen vervallen; alleen de wegen met gunstig tracé worden gehandhaafd en eventueel ver hard. Dezelfde procedure zal ook bevredigende resultaten afwerpen in gebieden waar de versnippering erg sterk is (bijv. Limburg, waar elk bedrijf gemiddeld 9 kavels van 1 ha heeft) en voor reeds ver kavelde gebieden (bijv. de ruilverkaveling Terschelling, uitgevoerd 1946—1949, die nu reeds als verouderd wordt beschouwd). In sterk geparcelleerde gebieden kan volstaan worden met ruil van hele per celen. Het is zelfs mogelijk dat elektronische rekenmachines deze structureel nieuwe werkzaamheden verrichten. Bij deze ruil kan nu eenmaal niet alles met een schaartje geknipt worden. Het verdient dan ook aanbeveling dat de S.B.L. reeds enige tijd eerder grond aankoopt, zodat de pot groot genoeg is om, waar dit t.b.v. de toe deling nodig is, iets meer toe te delen dan ingebracht is. Het is overi gens te verwachten dat belanghebbenden coulant zullen zijn met hun claim op ingebrachte grond, indien de ruil maar gunstig is. In Brabant ruilde iemand een weiland van 62.70 are tegen één van 37.80 are zonder bijbetaling, hoewel de waarden resp. ƒ1600,— en 1000, bed roegenEerstgenoemd perceel lag 7 km verwijderd van het be drijf van vervreemder en laatstgenoemd perceel slechts 1 km, zodat ook de Grondkamer termen aanwezig achtte om het laatste perceel door zijn ligging een verkoopwaarde van 1600,— toe te kennen en mitsdien de overeenkomst van ruiling goed te keuren 4). Ter bevordering van dit soort transacties heeft de Successiewet reeds in 1880 vrijdom van recht voor ruilingen gegeven. Dat zij zo weinig worden toegepast, moet worden geweten aan de geringe tref kans van belanghebbenden op de vrije markt. De versnippering en afgelegen ligging moet dan ook van bovenaf door de ruilverkave- lingsdienst geïnventariseerd en opgeheven worden. Wat is het rendement van administratieve ruilverkaveling? Het Meer jarenplan vermeldt, dat samenvoeging van kavels alleen al een netto opbrengstverhoging van 5 a 10% geeft (ongeveer de helft van de totale baten). De kosten zijn zeer gering. Het procesverbaal van clas sificatie van de Herverkaveling Tholen vermeldt aftrekken voor de volgende ongunstige factoren: waterbeheersing, detailontwatering, ontsluiting (bereikbaarheid vanaf de openbare weg, toestand van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 18