108 Nu de confrontatie met ons land. De oppervlakte van onze cultuur grond bedraagt 2,2 miljoen ha, die, eveneens ten laste van de belas tingbetaler, door cultuurtechnisch werk iets verbeterd kunnen wor den. In het eindverslag van een ruilverkaveling kan men lezen, dat men erin geslaagd is afgelegen grond te ontsluiten door een beton weg op palen, en dat met het dempen van sloten zelfs 20 ha land is aangewonnen. Dit, terwijl een groot aantal landbouwprodukten goed koper kan worden ingevoerd, dan zelf verbouwd. 2. De grenzen worden nu iets nauwer getrokken. Het Meerjaren plan wijst erop, dat in verband met onze concurrentiepositie op de Euromarkt ruilverkaveling nodig is. De Benelux-landbouwtelling van 1952 bewijst evenwel, dat de Nederlandse verkaveling vergelijken derwijs gunstig te noemen is. Het gemiddeld aantal kavels per bedrijf is in België 6,3, Luxemburg 8,9 en in ons land 3,2. De kavelgrootte bedraagt resp. 1,07, 0,63 en 2,17 ha. Zwitserland, dat bovendien bergachtig is, heeft per bedrijf 10 kavels van 0,6 ha, op een afstand die gemiddeld bijna tweemaal zo groot is als in ons land. (Het woord concurrentie op de Euromarkt is overigens misplaatst. Zeeland con curreert ook niet meer met Overijssel. Wanneer men de integratie gedachte juist opvat, ware het beter dat Nederlands intellect en energie ingezet werden voor de verbetering van de buitenlandse agrarische omstandigheden). 3. Ja maar, is het tegenargument, men moet rekening houden met zelfvoorziening ingeval van oorlog. In dat geval kan het Engelse voorbeeld worden nagevolgd. In de laatste wereldoorlog werden 10 van de Engelse boeren uit hun bedrijf gezet, omdat ze bekend stonden als slechte landgebruikers. Als algemene regel geldt dat de grond niet produceert naar de mate van haar vruchtbaarheid, maar naargelang de intelligentie waarmee ze bebouwd wordt. De produk- tieverhoging door ruilverkaveling is dan ook niet terzake dienend in vergelijking met andere mogelijkheden. Door de biotechnische revo lutie (1880—heden) steeg de bodemopbrengst met 200 door ruil verkaveling met 20 De netto-opbrengst van een normaal grasland- bedrijf bedraagt ook nu nog ƒ400,— per ha, en van een voorbeeld bedrijf 900, De netto-winst van een goede boer" kan tweemaal zo groot zijn als die van zijn buurman. Sanering kan dus gevonden worden in verschuiving van cultuurtechniek naar landbouwvoorlich ting. Verder verdient, in plaats van hoge progressieve inkomsten belasting, verhoging van de grondbelasting en andere vaste lasten de voorkeur, daar zij een prikkel zijn tot grotere produktie. 4. Het Meerjarenplan doet geen poging de uitvoering van ruilver kaveling te situeren in de algemeen-economische budgetpolitiek. Het plan verloopt continu over 40 60 jaar. De uitvoering van alle open bare werken moet evenwel verband houden met de conjunctuurgolf. Ten onrechte werd hier tot nu toe evenmin veel aandacht aan be steed. Een ruilverkaveling die werd aangevangen met plaatselijke werkloosheid als een van de argumenten, werd mechanisch uitge voerd, omdat inmiddels de conjunctuur was omgeslagen. Drees Jr. zegt, dat het volume aan cultuur-technische werken in een hoogcon junctuur vermoedelijk niet moet worden opgevoerd 5).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 20