kilometers verder een weel gedempt werd, bekend als het Diepe Gat. Zo wordt weliswaar grond aangewonnen, maar ze wordt met een laagje goud bedekt. In iedere ruilverkaveling zien de boeren met schrik hoeveel geld er in de grond gestoken wordt. ,,Eer dat nu alle maal terugverdiend is!", zeggen ze. De boeren zullen harder moeten werken (wenn auch die Könige bauen, haben die Karner zu thun), maar terugverdienen ze hebben er een zwaar hoofd in. Men moet niet menen dat de staat gevrijwaard is voor ,Fehlleis- tungen". De wet van de afnemende opbrengsten werkt hard en on persoonlijk tegen iedereen. Frederik de Grote verscheurde de reke ningen van zijn landbouwproefnemingen om de grote verliezen te verbergen. In ons land staat de micro-rentabiliteit van een plan niet vast. Ir. Herweyer merkt op: Helaas is men door personeelsgebrek vooral in de academische sfeer nog ver verwijderd van het gestelde doel, te weten enkele alternatieve ontwerpen per gebied, met de mogelijk heid door een kosten-batenberekening dat ontwerp te kiezen, dat het hoogste privaat- en algemene economische nut afwerpt" 6). Het Meerjarenplan zal er vermoedelijk niet in slagen de budget tering landelijk te regelen. Door verhoging van de begroting van lopende ruilverkavelingen (aanvullende begrotingen) wist men ook tot nu toe het budget te verhogen, met weer als gevolg: verlenging van de totale duur, zodat ruilverkaveling behalve ,,duur" tevens de naam kreeg traag" te zijn. Hier is geen sprake van boos opzet, maar van een te loven wil tot perfectionisme, waarbij men al te snel vergeet dat men niet verder kan springen dan zijn polsstok lang is. Zoals een econoom voor de oorlog opmerkte, bestaat er een voort durende strijd tussen het Ministerie van Financiën en de spending departments", die steeds verdergaande sociale maatregelen, steeds geraffineerder wegen en waterstaatswerken willen scheppen, die de zee tot land, het land weer tot waterwegen willen omwerken en de hutten tot paleizen willen maken 7). En zo heeft Minister Hofstra vóór zijn aftreden besloten, dat voor 1959 geen ruilverkavelingen in stem ming mogen worden gebracht, en de subsidie voor ruilverkaveling is verlaagd van 97 miljoen tot 82 miljoen. Dit nu is per sé onjuist. Regeren is een keuze doen. Bij de subsidie van ƒ457 miljoen, die aan de landbouw worden geschonken, zinken de 150 miljoen aan cultuur-technisch werk in het niet. Gegeven, dat consumentensub sidie een bodemloze put is, is aanwending in onrendabele maar duur zame grondverbetering toch altijd nog aanbevelenswaardiger. Ver der betekent het eenvoudig samenvoegen van verspreid gelegen per celen tot grote kavels een verlaging van de produktiekosten, die het juist weer mogelijk zal maken de consumentensubsidie enigszins te verlagen. Positief geluid Aan het slot van deze Rentabiliteit van ruilverkavelingen" is één grote troost de economische wet, dat in gebieden met een toenemen de bevolking dubieuze investeringen gedaan kunnen worden, die 110

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 22