Ruilverkavelingsliteratuur en -terminologie zich zouden wreken in landen met een stationaire bevolking. Ons land kan dus gerust met Deltaplan, IJsselmeerpolders, Velsertunnels en ruilverkaveling voortvaren, mits men de bevolkingscurve nauw lettend in het oog houdt. Na al het voorgaande is men misschien verrast door dit slot. Dit heeft inderdaad geen logische, slechts een redactionele, dialectische betekenis. Evenals Faust moet men waarheden kritisch onderzoeken om des te zekerder te weten dat ze waar zijn. Faust komt aan het einde van zijn leven tot de conclusie, dat het enig nuttige dat men op zijn ,,Erdetagen" doen kan is het bevorderen van de cultuur van de aarde, het graven van kanalen en het droogleggen van moerassen. De mens is stof en tot stof zal hij wederkeren. Zolang hij leeft, voedt hij zich met het voedsel dat eveneens uit de aarde genomen is. Een Joodse spreuk zegt dan ook terecht: Zo er een koning was, die regeerde van het ene eind van de wereld tot het andere, en hij hield zich bezig met landbouw, dan zou hij iets gedaan hebben; indien niet, dan zou hij niets gedaan hebben. Maart 1959. Cultuurtechniek en Samenleving, Wageningen 1956, p. 412. 2) ld. p. 404. 3) J. W. Righolt: Herverkavelingsonderzoek Limburg, Wageningen 1957. 4) Uitspraak Grondkamer Noordbrabant 4 maart 1955, no. 1931. 5) Als 1P- 412. 6) T. voor Kadaster en Landmeetkunde,. 1957, p. 141. 7) Dr. A. Winsemius: De opbouw van het bestuursapparaat, Amsterdam, p. 41. Cijfers die op Nederland betrekking hebben zijn veelal van het C.B.S. (De verschijning van het Meerjarenplan voor de Ruilverkaveling brengt onge twijfeld in de komende tijd een groot aantal facetten van de ruilverkaveling onder de aandacht van onze bevolking. Rentabiliteit is één van deze facetten. Bovenstaand artikel van collega Van der Kooij uit St. Maartensdijk (Z.) moge het begin zijn van een gedachtenwisseling over een uitermate belangrijk onderdeel van maatregelen, die voor de Nederlandse land- en tuinbouw nodig worden geacht, maatregelen waartoe dagelijks ook ruim 200 onzer vakgenoten hun werkkracht geven. Red.) W. KOOPMANS: A. De literatuur In de Vlaamse rechtskundige bibliotheek verscheen vorig jaar een vergelijkende studie ,,De Agrarische Ruilverkaveling", samengesteld door Dr Aimé de Leeuw, een Belgische landmeter. Het werk is uit gegeven door De Sikkel N.V., Lamorinièrestraat 116 te Antwerpen. 111

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 23