122 7. Geef in het kort de gang van zaken weer, wanneer onteigening plaats vindt voor een geval waarop de normale algemene regels voor onteigening van toepassing zijn. 8. Welke middelen heeft een gemeentebestuur tot zijn beschikking om te geraken tot een betere verkeers- en bebouwingssituatie in de binnenstad? Landmeten. Tijd: 1 uur. 1. De lange as van een verkende standaardellips van een snellius- punt moet kleiner worden. In welke richting of richtingen zult U bij voorkeur bekende punten trachten te vinden die de lengte van de lange as verminderen? De bekende punten zullen voor een achterwaartse snijding moeten worden gebruikt. Licht Uw ant woord toe. 2. Waarom heeft het meestal niet veel zin het aantal series bij een richtingsmeting op een veelhoekspunt op te voeren om de nauw keurigheid van de gemeten hoek te vergroten? Wat is het hoofddoel van de benaderingsmethode II voor de vereffening van een veelhoekstrek? 3. Schets de meetmethode die men toepast als men met theodoliet en invarbasisbaak, zonder gebruik te maken van een instrumen tarium voor geleide centrering, de lengten van veelhoeks zijden wenst te meten. Waarom gebruikt men horizontale baken? 4. De coördinaten van de aansluitingspunten A en B zijn in het gegeven stelsel respectievelijk: X 1000,00 Y 2000,00 en X 5000,00 Y 5000,00. In het nieuwe stelsel zijn de coördinaten van A en B respectie velijk X' 1000,14 Y' 2000,00 en X' 5000,02 Y' 4999,84. Construeer met behulp hiervan de twee stelsels lijnen voor ronde waarden van AX en AY, zoals Van der Tas heeft aangegeven voor de gelijkvormigheidstransformatie. Bepaal uit de aldus geconstrueerde figuur de aan het punt C, met coördinaten X 2000,00 Y 3000,00, te geven correcties. 5. Wat is de voornaamste regelingseis van een waterpasinstrument? Welke fouten elimineert men door ,,uit het midden" te water passen? Landmeten. Tijd: 1 uur. 1. Wat verstaat U onder het limiteren en het idealiseren van een grens? 2. Wat verstaat U onder de ijktemperatuur van een meetband; hoe is deze te bepalen?

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 34