Literatuuroverzicht 3. Indien U de keuze hebt tussen een prisma van Bauernfeind en een pentagoonprisma, aan welk prisma geeft U dan de voorkeur? (Antwoord motiveren). 4. Geef in een schets aan hoe U de bissectrice van twee rechte grenzen waarvan het snijpunt ontoegankelijk is, zou uitzetten. Deze grenzen kunnen niet als meetlijn worden gebruikt. 5. a Op welke wijzen kunt U de invloed van de excentriciteit van rand en alhidade elimineren? b. Waaruit bestaat de indexfout van de vertikale rand en hoe kan deze worden geëlimineerd? c. Hoe bepaalt U de vergroting van de richtkijker van een theo doliet? 6. Hoe komt bij een theodoliet van het type KERN-DKM 2 de af lezing van de horizontale rand tot stand? U wordt verzocht het antwoord met een schets aan te vullen. Jaarverslag 1958 C.C.C. In april verscheen het Jaarverslag 1 958 van de Centrale Cultuurtechnische Commissie c.a., evenals in de voorafgaande jaren in een typografisch uitstekende uitvoering. Verlucht door vele foto's en tekeningen, grafieken en kaarten, geven de afzonderlijke verslagen een indringend beeld van de werkzaamheid en belang rijkheid der vele instanties die zich in Nederland met cultuur-tech nische arbeid bezig houden. Een schat van gegevens, vooral voor degene die zich interesseert voor de vele aspecten van de ruilver kaveling, liggen hier gecomprimeerd voor het grijpen. Instructief is de objectieve beoordeling van de moeilijkheden die aanleiding wa ren dat in 1958 enige grote ruilverkavelingen (Uitgeest, Arkemheen) werden afgestemd. Waar het Kadaster he+ uitgangspunt is en blijft van de stemmingslijst (waartegen her en der op het nogal emotionele vlak wordt geageerd) bepleit de schrijver een nog intensiever aan dacht voor het zogenaamde opschonen" van deze lijst. Eigenaren komen in de kadastrale legger wel eens voor onder dezelfde naam, iets anders gespelde naam, ander adres e.d. Het is zaak, de aanlei ding tot dubbeltellingen bij de stemming van ruilverkavelingen uit te sluiten. Instructief is ook het hoofdstuk over het Meerjarenplan voor ruilverkaveling. Op zeer overzichtelijke manier zijn hier in een note- dop de grondslagen aan de lezer voorgelegd: het investeringseffect, de maatschappelijke achterstand van het betrokken gebied en de be- 123

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 35