124 hoefte aan vergroting van de agrarische bedrijven in de bepaalde streek. Ook het werk van de fotogrammetrische dienst van het Kadaster komt ter sprake: 19800 ha ruilverkavelingsgebied werd met de con- vergentcamera opgenomen, om door onze jonge loot aan de kadas trale stam met het nieuwste apparatuur in kaart te worden gebracht. Uiteraard passeert het werk, dat in de afzonderlijke provincies werd verricht, in extenso de revue. Hoeveel er alleen al aan de voorbe reiding van een ruilverkaveling vastzit, worden we gewaar als we lezen hoe het in de ruilverkaveling Arkemheen (6140 ha) gesteld was: overleg gepleegd en overeenstemming bereikt was er met de standsorganisaties in het verkavelingsgebied, met het Landbouw schap voor Gelderland, de Stichting tot Ontwikkeling van de N.W. Veluwe, de Provinciale Waterstaat, de Prov. Planologische Dienst, de Provinciale Directie voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid, de Gemeentebesturen van Nijkerk en Putten, het Polderbe stuur van Arkemheen, de Rijkswaterstaat, het Staatsbosbeheer, de Natuurwetenschappelijke Commissie van de voorlopige Natuurbe- schermingsraad, de Dienst der Zuiderzeewerken, de P. G.E.M., de Waterleidingmaatschappij, de Nederlandse Spoorwegen, de Genie en het Ministerie van Oorlog. Daarnaast waren in de loop der jaren een veertigtal praatavonden voor de bevolking georganiseerd. Het geeft te denken, dat ondanks dit alles, en ondanks de enorme kos ten van deze zeer grondige voorbereiding, die ruilverkaveling door de eigenaren van 71 der oppervlakte van de kaart werd geveegd. Dergelijke wetenswaardigheden en vele andere gegevens zijn in het verslag te vinden, een verslag waarop wij van het Kadaster nog immer jaloers kunnen zijn en waarvan we de lezing van harte aan bevelen. Der Fluchtstab", het maandblad van onze Duitse vakge noten, aangesloten bij het Verband Deutscher Verrmessungsinge- nieure, bevat dit kwartaal weer een aantal lezenswaardige artikelen. Enige ervan willen wij gaarne onder de aandacht van de Orgaan lezers brengen. De in Buenos Aires wonende duitse professor Schulz vertelt in een boeiend overzicht iets van de cartografie en de ontwik keling van de landmeettechniek in Argentinië. Josef Heijink be schrijft op de hem eigen grondige wijze de inrichting en de meet resultaten van de nieuwe Askaniatheodoliet TU, een hoekmeetinstru- ment met een directe aflezing op twee decimilligraden. J. Reuss uit Miünchen behandelt de opmeting en kaartering van een veertigkilo- meterlange 110.000 voltshoogspanningslijn rond de buitenkant van München, vanaf Pasing naar Landshut. Wij hopen in „Geodesia" nog dit jaar op dit artikel terug te komen, mede omdat in Duitsland voor zulk werk ook het Kadaster is ingeschakeld. „Kartographische Nachrichten" nr 5/1958 brengt enige artikelen, die wellicht voor cartografen van belang kunnen zijn. O. Kasper deelt enige bijzonderheden mede over de landmeet kundige grondslagen van de topografische kaarten van Sleeswijk-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 36