Holstein. W. Kost gaat de waarde na van de topografische kaarten voor de onderzoekingen op het gebied van de Heemkunde, een onderwerp, dat sinds lang in ons land op het terrein van de topo nymie is onderkend. In hetzelfde historische vlak ligt het artikel van E. Keyser over de bruikbaarheid van stadsplattegronden voor het his torische onderzoek naar het ontstaan en de ontwikkeling van men selijke nederzettingen. Eveneens) voor cartografen van belang is het artikel van K. Lego en G. Oliva in nr. 4/1958 van het ,,0 esterreichischeZeit- schriftfürVermessungswese n", over Martin Behain en Hieronymus Münster, twee voortrekkers op het gebied van de Cos- mografie uit de tijd der grote ontdekkingsreizen. De lezer zal zich wellicht herinneren, dat ook in Nederlandse bladen de betekenis van Behain is belicht, enige maanden geleden. Wie wat meer wil weten over de stand van zaken in de landmeet kundige wereld aan de verkeerde kant van het ijzeren gordijn, wordt de lezing aangeraden van „Vermessungstechnik", geode tisch maandblad van de Oostduitse landmeetkundigen. Het novem bernummer 1958 bevat o.a. een artikel van de hand van F. Deumlich over de ontwikkeling en de huidige stand van zaken van de land meetkunde en de cartografie in de Sovjet-Unie. D. Hofmann schrijft over Carl Pulfrich, de grote voorbereider van de fotogrammetrie, in verband met de herdenking van diens geboorte op 24 september 1858. In nr. 10/1958 van hetzelfde tijdschrift beschrijft H. J. Paul de ontwikkeling van de opmeting van steden in, wat men daar pleegt te noemen, de Deutsche Demokratische Republik". H. Werner vertelt over de resultaten van het vergelijkend onderzoek van 't wer ken met de Ni 060 van Carl Zeiss Jena en het Engelse waterpas instrument Cowley Level. Personeelsvoorschriften, (deel XVIII der fiscale encyclopedie) Wij ontvingen het 12e supplement van deze bekende voorschrif tenverzameling, bewerkt door P. H. Pesman en A. Bouman, en uit gegeven door N.V. A. E. Kluwer te Deventer (ƒ8,09). De verschil lende wijzigingen in de voorschriften zijn hierin tot 1 januari 1959 bijgewerkt. Het uitgebreide trefwoordenregister op het gehele boek werk en de correcte vrijwel foutloze druk vallen op. Iedere gebrui ker ervaart steeds weer de grote waarde van dit verzamelwerk. Salaristabel. Bij de Landsdrukkerij verscheen in maart van dit jaar een zeer handige tabel der salarisschalen 1 t/m 154, naar de toestand van 1 januari 1959. Door een verschuifbaar deel (waarop deze schalen en de anciënniteitsjaren staan afgedrukt) is het hoe ongelofelijk het ook moge klinken in één oogopslag mogelijk, op deze tabel af te lezen: het voor de schaal geldende salaris, de huurcompensatie, de pensioen- of spaargrondslag, het pensioenverhaal of de spaar- inhouding, de ziekenfondspremie en de 3 toeslag van 1 april 1958 voor de 1e, 2e en 3e klas standplaats. Kosten van dit alles: 3,25. 125

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 37