grote rivieren, aldus schrijft Ir. S. I. van der Wal van het Rijks- landbouwconsulentschap voor Westelijk Noord-Brabant te Zeven bergen, naar aanleiding van een behandeling van de streekverbe- tering van het Land van Heusden en Altena voor de radio. In de komende jaren staan er in het Land van Heusden en Altena grote dingen te gebeuren. Op 25 november 1958 heeft een grote meerderheid van de grondeigenaren zich voor een ruilverkaveling uitgesproken van 14000 ha, de grootste van Europa. Verspreide ligging van de percelen en onvoldoende waterbeheersing en ont sluiting maakten deze beslissing wel zeer gewenst, ja bijna nood zakelijk door de toekomstige aanleg van enkele grote rijks- en provinciale wegen dwars door het gebied. Door de uitvoering van de Deltawerken zal voorts in de toekomst het huidige ontwaterings systeem niet meer kunnen functioneren. De ruilverkaveling zal grote veranderingen voor de agrarische bevolking met zich meebrengen. Het is voor dit gebied van het hoogste belang dat de landbouw zich aan deze veranderingen zo snel mogelijk en op de juiste wijze aanpast. Het streekverbeterings- plan stelt deze aanpassing ten doel. Ruilverkaveling en streekver- betering vullen elkaar aan. Zij vormen samen een afgerond agra risch reconstructieplan. Zoals de ruilverkaveling in handen van de plaatselijke Commissie wordt gelegd, zo wordt het streekverbete- ringsplan gedragen door de Streekverbeteringscommissie. Deze commissie is reeds in 1957 geïnstalleerd. Zij bestaat uit vertegen woordigers van boeren, tuinders, landarbeiders, plattelandsvrouwen en landbouwjongeren. Het secretariaat van de commissie berust bij de Rijkslandbouwconsulent te Zevenbergen. De activiteiten van de Streekverbeteringscommissie liggen op drieërlei terrein. In de eerste plaats is daar de bedrijfstechnische en -economische voorlichting aan boeren en tuinders. Voor de uit voering van deze voorlichting is extra personeel aangesteld. Voorts zijn er gelden beschikbaar waarmee bedrijfsverbeteringen op ver schillende wijze onder de aandacht kunnen worden gebracht. In dit verband zal ook zorg aan de voorlichting van landarbeiders worden gewijd. Verder is een tweede punt de huishoudelijke voor lichting aan plattelandsvrouwen. Hiertoe financieel in staat gesteld door de streekverbeteringscommissie, hebben de drie standsorga nisaties huishoudconsulentes aangesteld, die gedurende enkele dagen per week voorlichting geven op het gebied van woninginrichting en huishouding. Tenslotte richt de agrarisch-sociale voorlichting zich op problemen van het gezin als beroepskeuze, bedrijfsopvol ging, traditionele samenwoning, enz. Hoewel deze vorm van voor lichting van groot belang is, zijn er in het kader van de streek- verbetering slechts beperkte mogelijkheden. Naast deze voorlichting op breed terrein ziet de streekverbete ringscommissie een belangrijke taak in het steunen en stimuleren van de bestaande verenigingen en organisaties op het gebied van de landbouw. Het streekverbeteringsplan verkeert momenteel nog in de aan loopperiode. Veel ervaring is er al opgedaan, zowel door de streek- 158

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 26