verbeteringscommissie, als door de voorlichtingsdiensten. Als straks de ruilverkaveling op volle gang gekomen is, staat de streekver- betering klaar om boer, landarbeider en huisvrouw voor te lichten over de nieuwe mogelijkheden. De ruilverkaveling voor het Land van Heusden en Altena staat op de kaart van ruilverkavelingsbehoeftige gebieden in Noord- Brabant, zoals die voorkomt in het agrarisch welvaartsplan voor dit gewest, onder de zéér urgente. En ze zal nu haar beslag krij gen. Op 25 november van het vorige jaar heeft een grote meer derheid van grondeigenaren er zich voor uitgesproken. De ver spreide ligging van de percelen, de onregelmatigheid ervan, de lastige bereikbaarheid en de onvoldoende waterbeheersing, noop ten wel dringend tot die beslissing. Een andere doorslaggevende omstandigheid is de toekomstige aanleg van enkele grote rijks- en provinciale wegen door dit gebied. En tenslotte kan ook het hui dige ontwateringssysteem niet meer functioneren, als straks de Deltawerken worden uitgevoerd. Alles richt zich op de toekomst van dit gebied, dat nu ook voor de niet landbouwende bevolking een grote wending kan krijgen. Niet alleen door het Nationale Deltaplan, dat vast staat, maar ook door een ander plan, waarvoor de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. de Quay, de idee heeft aangegeven: aanleg van havens aan de Westerschelde, industrievestiging in Brabants Westhoek met een bevolkingsraming van 400,000 zielen, en integrering van het gewest in de Europese economische samen werking. De lopende aanvragen voor ruilverkaveling in Brabant omvatten gezamenlijk een oppervlakte van 80.000 hectaren. Bij het huidige tempo van 2000 hectaren per jaar zijn er veertig jaar nodig, om aan die aanvragen te voldoen. Gelukkig, dat het Land van Heus den en Altena nü aan de beurt is. Ruilverkaveling brengt natuurlijk niet alleen verbetering in de verkavelingstoestand. Zij gaat veel verder. Zij beoogt een algehele agrarische sanering: waterbeheersing, wegenaanleg, ontsluiting. De enkeling kan nooit afzonderlijk deze dingen aanpakken. Zij moe ten aangepakt worden in een groots en omvattend verband. De ruilverkaveling zal in het Land van Heusden en Altena geen nieuwe cultuurgrond aan de bestaande toevoegen. Haar doel is een intensiever gebruik te bereiken van de beschikbare grond, het beter in de hand hebben van het bedrijf als de grond dichter bij huis tot een geheel bijeenligt, een economischer en beter boeren, ver hoging van de produktie per hectare en daarmee verbetering van het boerenbestaan. Het is van het grootste belang, dat de boeren zich zo snel mogelijk en op de juiste wijze aan deze veranderin gen aanpassen. Om dit te bereiken vullen ruilverkaveling en streek- verbeteringsplan elkander aan. De ruilverkaveling is voorgelegd aan een plaatselijke commissie. Het streekverbeteringsplan wordt voorgedragen door de streekverbeteringscommissie, die al in 1957 is geïnstalleerd. Zij bestaat uit vertegenwoordigers van boeren, 159

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 27