tuinders, landarbeiders, plattelandsvrouwen en landbouwjongeren. In samenwerking met deze commissie geeft de rijksvoorlichtings dienst bedrijfstechnische en economische voorlichting aan boeren en tuinders, waarvoor personeel is aangesteld. Er zijn gelden be schikbaar om bedrijfsverbeteringen op verschillende wijzen te de monstreren het levende voorbeeld is overtuigender dan de theorie. De plattelandsvrouwen krijgen huishoudelijke voorlichting. De drie standsorganisaties hebben, daartoe door de streekverbeteringscom- missie financieel in staat gesteld, elk een huishoudconsulente be noemd. Een paar dagen per week geven deze raad en voorlich ting over huishouding en inrichting van de woning. Dan is er de agrarische sociale voorlichting, die ook tot het werkterrein van de standsorganisaties behoort. Zij houdt zich bezig met verschijnselen als het samenwonen, zoals dat oud gebruik is, met verouderde gewoonten, maar ook met vraagstukken als beroepskeuze en op volging in het bedrijf. In de Noord-Brabantse landbouw zijn tien duizend boerenzoons werkzaam, die geen eigen bedrijf zullen kun nen krijgen, zo luidt het in de in 1951 verschenen publikatie van de provinciale agrarische commissie voor dat gewest. Ook in het Land van Heusden en Altena doet dit verschijnsel zich gelden en het cijfer van boerenzonen, die moeten afvloeien, neemt toe van jaar op jaar. In 1954 werd voor het Land van Heusden en Altena dit aantal op zestig procent van de boerenzoons geschat. Velen uit die streek emigreerden als boer naar Australië of Canada. Velen kozen een ander beroep of vloeiden af naar de plaatselijke nijverheid en industrieën of naar het industriegebied in de omge ving. Dan geven ze er toch nog de voorkeur aan tussen werk en woondorp op en neer te reizen, uit gehechtheid aan de streek waarmee ze zijn verbonden. Deze afvloeiing uit het agrarisch be drijf behoort tot de bedrijfssanering, waarvoor de agrarisch sociale voorlichting richtlijnen zal hebben te geven. De uitvoering van het streekverbeteringsplan is reeds in haar beginstadium. De commissie voor het plan en voorlichtingsdiensten hebben al veel ervaring opgedaan, die straks van nut zal zijn. De boeren staan gunstig tegenover de plannen, die zoveel ver andering zullen brengen in hun omgeving. Deze belangstelling uit de streek zelf is verheugend voor de toekomst. Ruilverkaveling en streekverbetering zullen hun zegenrijk werk doen in het aloude Land van Heusden en Altena. Ook aan het landschapsbeeld zal men het kunnen aflezen. Maar het zal niet ingrijpend worden veranderd. Het cultuurlandschap is hier van een overweldigende grootsheid met de gang der seizoenen van ploegen, zaaien, bloei en oogst. Onze cultuurtechnici hebben oog voor deze schoonheid. Ze sparen ook in dit weidse, vlakke polderland de loveroases van de eendenkooien, die, net als de wielen, zo eigen zijn aan het rivierlandschap van de Maas. 160 Door een overvloed van kopij moesten verscheidene bijdragen, examenopgaven en berichten overstaan tot een der nummers van het tijdschrift Geodesia.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 28