Eveneens acht jaren heeft het Correspondentieblad (de „kop" was een ontwerp van collega De Ridder) zijn taak vervuld. Twee namen zijn ten nauwste met dit blad verweven: Van der Heil en Valk. Het Correspondentieblad was, in de beginjaren vooral, in de eerste plaats een strij dor gaan. Toen in de loop van de tijd steeds meer de gedachte had veld gewonnen, dat óók voor de middelbare landmeetkundige kracht te velde bij het Kadaster plaats was, verschoof geleidelijk het accent van het contact blad in de richting van de voorlichting op het terrein van onze vakwerkzaamheid. In de laatste jaargangen van het Corresponden tieblad liggen mede de wortels van „Geodesia". V.T.A.K. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. Begin 1940 verkreeg na jarenlang wachten de vereniging de Koninklijke goedkeuring op haar naamsverandering in die van Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster. Een nieuwe naam, een nieuw or gaan. Zo deed het Orgaan der V.T.A.K. in maart 1940 zijn intrede. Voor een toepasselijke, op het lijf geschreven „kop" had de vaardige hand van collega Biesma gezorgd. En ook de inhoud van het nieuwe contactmiddel was al vanaf het begin aan de tijd met z'n vragen naar informaties op ons vakgebied in ruimer verband bezien aangepast. Helaas, al het derde nummer ver scheen in de oorlogstijd, het zevende nummer was al in handen van de door de N.S.B. ge-entameerde Ambtenaarsbond en de inpersing in zomer 1943 van alle organisaties in het Nederlandsche Arbeids front betekende voorlopig het einde van het Orgaan. Het zou tot december 1946 duren, vóór de V.T.A.K. weer de beschikking had over een contactorgaan, dat onder geheel ver anderde omstandigheden de binding der vakgenoten zou bewerk stelligen. Geheel veranderde omstandigheden vooral, omdat ook ons betrekkelijk gesloten kadastrale wereldje na de Bevrijding te maken kreeg met de problemen der ruimtelijke ordening en hun oplossing op korte termijn. De als een vloedgolf uitbreidende taak van de overheid op planologisch gebied, de reusachtige achterstand bij de woning- en utiliteitsbouw vroeg „planning'' en nog eens „planning". Het Kadaster kon (en kan) niet aan de enorme vraag voldoen naar goede kaarten op een handzame schaal, waarom allerlei overheids diensten „zaten te springen", 't Gevolg was, dat de lagere bestuurs organen (met veel meer armslag dan de kadastrale dienst, die vast zat aan de wezensvreemde Belastingdienst) de zaak in eigen hand namen, een eigen landmeetkundige afdeling oprichtten en hiervoor op aantrekkelijke voorwaarden bekwaam personeel zochten. En dit ook vonden in een voor hen onuitputtelijk arsenaal: het Kadaster. Honderden technische ambtenaren waren graag bereid, hun werk kracht te geven, hun kostbare praktijkkennis meebrengende. Alleen al in de periode augustus 1947augustus 1956 verlieten 115 col lega's de kadastrale dienst, om elders een beter gewaardeerde be trekking te aanvaarden. Onder hen was een groot aantal, dat de 136

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 4