Moderne middelen en werkmethoden bij de landmeetkundige dienst kundig potentieel. Met de onontbeerlijke medewerking van allen die „in de pen kunnen klimmen" zullen wij samen van „Geodesia" on getwijfeld kunnen maken, wat van den beginne af werd beoogd, nl. een fris, modern, gevarieerd tijdschrift van en voor allen, die de lagere geodesie beoefenen of ermee in aanraking komen. G. A. B. FRINKING Met de voltooiing van de „Algemene instructie regelende de dienst van het Kadaster" (I.K.) heeft een lang verwacht en belang rijk stuk werk zijn beslag gekregen. Het is uitgebreider dan de oude I.K., deels doordat een ruimere interpretatie is gegeven aan bestaande voorschriften, deels doordat een groot aantal nieuwe voorschriften is toegevoegd, o.m. als gevolg van de toepassing van nieuwe werkmethoden. Betekent dit, dat nu, na de invoering van de nieuwe I.K., een vlotte opmars is begonnen naar een kadaster met goede kaarten en een moderne administratie, zonder achterstand? Zeker niet, al was het alleen reeds om het feit dat er ook andere factoren zijn, die een bijdrage moeten leveren om deze gang mogelijk te maken, zoals o.a. de personeelstoestand. Maar ook afgezien van de juist- genoemde overweging verschilt het aandeel van de nieuwe I.K., geloof ik, t.a.v. tempo en resultaat niet belangrijk van de oude. Moderne middelen en werkmethoden! En dan denk ik aan: amaatvaste beelddragers, b. moderne reproduktiemethoden en dito boekhoudsystemen, zoals een eenvoudiger staat 75, maar vooral aan c. het methodisch bijhouden van de bijbladen. a. Op het gebied van maatvaste beelddragers doet zich het merk waardige verschijnsel voor, dat men 100 jaar geleden beter papier aan onze dienst leverde dan tegenwoordig. Ten slotte heeft men nu zijn toevlucht genomen tot het zg. correctostaat-materiaal (waarom zo dik?) met alle vervoers- en archiefbezwaren van dien, dat echter nog steeds niet geheel maatvast is. Het „slechte papier"- drama (vergelijk ook eens de hulpkaarten met die van vroeger) heeft al heel wat tekenaarsenthousiasme gedoofd, vooral als men weet dat in „de papierwinkel om de hoek" wél een vel goed teken papier te koop is. Men zou de vraag kunnen stellen of het nu niet mogelijk is in dit plastic-tijdperk papier maatvast te prepareren door het aan 138

Orgaan der Vereeniging TAK | 1959 | | pagina 6